Chcesz mieć firmę transportową? Musisz zdobyć certyfikat umiejętności zawodowych!

Published by: 0

Założenie firmy transportowej wymaga trochę więcej czasu i pracy niż innego przedsiębiorstwa. Oprócz analizy rynku, wykonania biznesplanu i zebrania odpowiednich środków pieniężnych, a następnie zarejestrowania firmy, należy zdobyć specjalne zezwolenie. Bez niego nie można legalnie prowadzić firmy transportowej i przewozić towarów lub osób. Jednym z wymogów dla zdobycia zezwolenia jest posiadanie specjalnego certyfikatu umiejętności zawodowych. Bez niego uzyskanie zezwolenia nie będzie możliwe.

Do egzaminu przygotować można się samodzielnie lub skorzystać z szerokiej oferty dostępnych kursów. Wiele z nich odbywa się stacjonarnie, są również szkolenia e-learningowe (przez internet). Jeśli wcześniej miało się ograniczony kontakt z tematyką transportu, warto wybrać kurs, na którym informacje zostaną wytłumaczone i przekazane w przystępny sposób. Kursy kosztują zwykle 1000-1500 złotych. Przykładowe testy i zadania znajdują się na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego. Można skorzystać z nich i przygotować się do prawdziwego egzaminu, którego budowa będzie identyczna. Na stronie znajdują się również odpowiedzi, które można skonfrontować z własnymi.

Czego trzeba się nauczyć?

Zakres tematyczny egzaminu określony jest przepisami. Obejmuje on zagadnienia, których wiedza jest wymagana, by móc prowadzić działalność transportową w zakresie transportu rzeczy lub osób. Wyznaczone zostało 8 głównych części, grup tematycznych (wszystkie oczywiście w odniesieniu do transportu): prawo cywilne, prawo handlowe, prawo podatkowe, prawo socjalne, działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, dostęp do rynku, normy techniczne i techniczne aspekty działalności oraz bezpieczeństwo drogowe.

Trzeba wykazać się więc na przykład znajomością różnych rodzajów umów, spółek handlowych czy obowiązków pracodawcy względem swoich pracowników. Konieczna jest również wiedza na temat podatków (VAT, akcyza, dochodowy etc.) oraz finansów firmy. Co więcej, każdy egzamin zawiera również pytania na temat pojazdów i ich utrzymania czy dokumentów pracowniczych, które muszą posiadać zatrudnieni kierowcy.

Jak uzyskać certyfikat?

Jeśli osoba ubiega się o wydanie certyfikatu po raz pierwszy, musi przystąpić do egzaminu. Aby to zrobić, należy zapłacić 800 złotych oraz złożyć do Instytutu Transportu Samochodowego specjalny wniosek (dostępny na stronie internetowej). Jeśli ma to być egzamin poprawkowy, opłata wynosi 500 zł. Należy wtedy złożyć też wniosek o egzamin poprawkowy. Wniosek złożyć trzeba minimum 14 dni przed planowanym terminem egzaminu. Ich harmonogram również znajduje się na stronie Instytutu. Jeśli wniosek złożony zostanie później, może okazać się, że nie będzie już wolnych miejsc. Jeśli na dany termin zgłosić chce się wiele osób – także nie wszyscy mogą zmieścić się danego dnia. Liczy się data złożenia wniosku. Termin i miejsce egzaminu niekoniecznie musi pokrywać się z tym, który wpisany jest w harmonogramie. Instytut zawiadamia każdego kandydata pisemnie, kiedy i gdzie powinien się pojawić, by napisać egzamin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *