Co zawiera spis spożywczych produktów ryzykownych?

Published by: 0

Obowiązek rejestrowania przejazdu w systemie EKAER mają wykonawcy transportujący produkty spożywcze o wysokim stopniu ryzyka. Przepis dotyczy sytuacji, kiedy zostają przewożone towary o wadze przekraczającej 500 kg i posiadające wartość produkcyjną większą, niż jeden milion HUF.

Lista spożywczych produktów ryzykownych zawiera:

– mięso zwierząt kopytnych, mięso wieprzowe –świeże, schłodzone i mrożone,

– podroby zwierzęce i drobiowe świeże, schłodzone i mrożone,

– tłuszcz ze świń bez chudego mięsa oraz tłuszcz drobiowy, wytapiany lub inaczej pozyskany, w postaci świeżej, schłodzonej, zamrożonej, solonej, w solance, suszonej lub wędzonej,

– mączki uzyskiwane z mięsa i podrobów,

– ryby, filety rybne, ryby w postaci rozdrobnionej – świeże, schłodzone i zamrożone,

– produkty mleczne – mleko, śmietana, maślanka, mleko zsiadłe, serwatka, tłuszcze i oleje z mleka, produkty do smarowania,

– sery oraz twarogi,

– jaja w różnej postaci, żółtka jaj gotowane na parze lub w wodzie

– miód,

– rośliny

– warzywa w różnej postaci oraz owoce w różnej postaci,

– przyprawy, kawa i ziarna zbóż,

– oleje i inne tłuszcze roślinne i zwierzęce,

  • wszelkiego rodzaju wędliny oraz kiełbasy i podobne wyroby z mięsa,
  • cukry, syropy cukrowe etc.

Pełna lista produktów z grupy wysokiego stopnia ryzyka, wraz z numerami taryfy celnej, dostępna jest na stronie NAV. Jednak warto zapoznawać się z tą listą na bieżąco, ponieważ jest ona ciągle aktualizowana i zmieniane są zawarte na niej produkty.

Kiedy nie jest potrzebny EKAER?

Zwolnione z obowiązkowego numeru EKAER są przewozy, które dostarczają tylko ładunki akcyzowe. W ramach jednego transportu można dokonać przewozu towarów bez ich rejestrowania, jeśli ich wartość jest mniejsza niż 5 milionów HUF, a masa nie przekracza 2500 kg. Towary z grupy produktów o wysokim stopniu ryzyka mogą przemieszczać się bez rejestracji w systemie EKAER, jeśli nie przekraczają 500 kg i posiadają wartość poniżej jednego miliona HUF.

Nie podlegają ewidencjonowaniu transporty, które nie wnoszą opłaty drogowej. Przepis dotyczy pojazdów do 3,5 ton masy całkowitej. Wyjątek stanowi przewożenie ładunków w ilościach handlowych oraz niewywiązywanie się nadawcy i odbiorcy z obowiązkowego raportowania.

Transporty, których nie obejmuje obowiązkowy EKAER to również te, które służą do przemieszczania odpadów. Pozwolenie na transport reguluje Rozporządzenie WE, nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 2006 roku, traktujące o przewozie odpadów. Nie jest wymagany EKAER, gdy ważne jest pozwolenie na transport metali, zgodnie z Ustawą o handlu metalem. Przewóz leków, substancji oraz mieszanek z przeznaczeniem dla ludzi i innych odbiorców oraz transport przesyłek pocztowych, są zwolnione z posiadanie numeru EKAER.

Z obowiązku zgłoszenia zwolnione są również towary przewożone do krajów, które nie należą do członków Unii Europejskiej oraz towary, które podlegają kontroli celnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *