O czym pamiętać przy zakładaniu firmy logistycznej?

Published by: 0

Założenie własnej firmy to trudna decyzja, która wymaga wielu poświęceń i przygotowań. Dobrze prosperujący biznes gwarantuje jednak życie na wysokim poziomie i niezależność finansową w każdej sytuacji. Daje także niesamowitą satysfakcję i bezpieczeństwo dla całej rodziny. Jednym z pomysłów na własną firmę jest przedsiębiorstwo logistyczne, zajmujące się przewozem towarów lub osób. Taka firma może działać na terenie kraju lub być biznesem międzynarodowym. Aby zagwarantować sobie sukces, należy nie tylko założyć działalność gospodarczą i zebrać odpowiednie fundusze, a następnie zdobyć zezwolenie. Istnieje także szereg innych czynników, od których zależy powodzenie i o których nie można zapomnieć podczas tworzenia biznesplanu. Rozplanowanie i przeanalizowanie wszelkich aspektów pomoże w przyszłości uporać się z każdym problemem.

Wybór pojazdów

Jeśli firma zajmuje się transportem drogowym, konieczne jest zakupienie i wybór odpowiednich pojazdów, które będą stosunkowo tanie i bezawaryjne. Samochody ciężarowe kupić można nowe, na przykład na kredyt – zarówno banki, jak i salony samochodowe oferują szereg kredytów i pożyczek, ułatwiających ten zakup. Warto rozejrzeć się za ofertą w całym kraju i rozesłać swoje zapytania. Negocjacje często mogą się opłacić – warto więc przejrzeć oferty nawet na drugim krańcu Polski. Pewność w negocjacjach pozwoli na znalezienie odpowiednich warunków i zakup samochodów w najkorzystniejszych cenach.

Kolejną opcją jest zakup samochodów używanych. Ważne, by pochodziły one ze sprawdzonego źródła i posiadały wszelkie wymagane przeglądy. Powinny być to auta regularnie serwisowane i z udokumentowanymi wszelkimi pracami. Tutaj także można prowadzić negocjacje. Dealerzy samochodów używanych są często na nie bardzo otwarci. W przypadku używanych samochodów ciężarowych zakupu można dokonać także za gotówkę, jeśli firma dysponuje wystarczającymi środkami.

Pracownicy

Jeśli ma to być przedsiębiorstwo większe, w którym zatrudnieni zostaną specjalni kierowcy samochodów ciężarowych, warto zadbać o to, by byli to jak najlepsi pracownicy. Powinni oni też mieć zapewnione konkurencyjne warunki oraz rożnego typu dodatki, które sprawią, że staną się jeszcze bardziej chętni do pracy. Można zapewnić im prywatną opiekę medyczną czy inne dodatkowe ubezpieczenie na życie, a także świąteczne czy urodzinowe bony. Doceniony pracownik jest zawsze pełen zapału i dobrze wyraża się o pracodawcy. Dobre traktowanie zminimalizuje też chęć zmiany pracy.

Reklama – dlaczego tak ważna?

Na rynku istnieje wiele firm transportowych, dlatego warto się wyróżnić. Reklama różnego typu (czy to bilbordy, ulotki lub radio czy telewizja) oraz założenie specjalnej strony internetowej na pewno pomogą w pozyskiwaniu kontrahentów. Warto postawić na ciekawą i wpadającą w ucho nazwę oraz proste logo, które zostaną zapamiętane. Także strona internetowa musi być czytelna i prosta w obsłudze. Powinna zawierać dane kontaktowe, cennik i podstawowe informacje na temat firmy. Całkowity brak reklamy może bardzo negatywnie odbić się na działalności firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *